Pierwszy taniec jako nieodłączny element polskiego wesela

Z doświadczenia wiem że wybór pierwszego tańca na wesele jest jednym z trudniejszych zadań. Samo przyjęcie weselne składa się z tysiąca malutkich punkcików które narzeczeni już od pierwszych chwil muszą uzgadniać, dopieszczać tak aby wszystko było dopięte na ostatni przysłowiowy guzik. Jak, na pewno zdążyliście się zorientować przeszukując różne dostępne źródła wiedzy; czasem internetowe, ale również wśród znajomych, wybierane utwory są naprawdę różne. Jedni preferują Walca angielskiego czy też wiedeńskiego drudzy ballady, utwory polskie, a nawet ostatnimi czasy mix utworów który jest dość popularny na kanale youtube gdzie można odkryć tysiące inspiracji, które pomogą utworzyć swój własny pierwszy taniec.

historia pierwszego tańca weselnego?

Co do tego nie ma pewności, ale zwyczaj pierwszego tańca to prawdopodobnie odwołanie do dwóch różnych tradycji – otwierania balu uroczystym tańcem (w polskiej tradycji – polonezem, bądź walcem wiedeńskim – powszechnym w tradycji europejskiej), oraz symbolicznego zawarcia związku małżeńskiego. Wiele zmieniło się na przestrzeni wieków, jednak tradycja pozostała.

Czy pierwszy taniec jest obowiązkowy na weselu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że dzień Ślubu jest waszym wyjątkowym dniem o którym decydujecie sami (no może czasem z niewielką pomocą bliskich ;))
Moim zdaniem ważne jest, aby pierwszy taniec był i rozpoczął każde wesele, a formę tańca możecie wybrać sobie sami. Pierwszy taniec powinien być dla was przyjemnością, nie ważne czy będziecie kołysać się w środku wielkiego koła w rytm muzyki, stworzycie energiczny układ taneczny, czy też weźmiecie wcześniej udział w specjalnym kursie do pierwszego tańca.

pierwszy taniec
Pierwszy taniec to nie tylko odtańczona w ramach tradycji piosenka. Ten utwór powinien wyrażać uczucia, które są między Wami. Przez tych kilka minut jesteście w centrum uwagi, razem, jako jedność symbolicznie wchodząc w małżeństwo. Podczas pierwszego tańca goście skupiają całą swoją uwagę na młodych i miło popatrzeć na parę, która nie tylko pokazuje wyćwiczony układ, ale przede wszystkim patrzy sobie w oczy, uśmiecha się do siebie, pokazuje że jest ze sobą szczęśliwa. Taka jest właśnie magia pierwszego tańca.

Jaki utwór wybrać na pierwszy taniec?

Nie podam Wam gotowych utworów piosenek na pierwszy taniec, ponieważ te bez problemu możecie znaleźć w Internecie. Według mnie nie ma idealnego, standardowego utworu na pierwszy taniec, który powinien być odtwarzany na każdym weselu i do którego oczywiście powinni tańczyć młodzi.

Przy każdym spotkaniu organizacyjnym spotykam się z różnymi parami, o różnych gustach i własnych pomysłach na ten jedyny dzień w życiu. Najczęściej szukają piosenki w której najlepiej widzą swoje odbicie, takiej przy której kiedyś się dobrze czuli, dajmy na to, że przy niej się poznali. Warto wtedy ten utwór wspólnie w swoim pokoju przesłuchać a nawet spróbować zatańczyć, potraktować to jako ‘lekcja nr 1’ i pamiętać że nie będzie ona ostatnią.

Podsumowując, chciałbym zwrócić uwagę na to, że warto wspólnie przemyśleć zagadnienie pierwszego tańca, razem zdecydować się na coś konkretnego według waszych upodobań.

Jako Wodzirej nie narzucę wam odpowiedniego tytułu i linii melodycznej, ale podzielę się z Wami moim doświadczeniem i dostosuję maksymalnie do waszych oczekiwań. Po wielu latach w swoim zawodzie wiem, że Wesela organizowane przez Młodych którzy decydują samodzielnie i z tym co serce podpowiada są najlepsze.

No Comments Yet.

Leave a comment